Przychodnia weterynaryjna. Firma rodzinna od 1990r.
Poorady

Wiosna - Kleszcze atakują

Na świecie istnieje około 800 gatunków kleszczy, W Polsce występuje ok. 25 gatunków.

Największym zagrożeniem  dla człowieka i zwierząt domowych są trzy gatunki kleszcza:

Co to są kleszcze ?

Kleszcze to kilkunastomilimetrowe pajęczaki wyposażone w ryjkowaty aparat gębowy przystosowany do ssania krwi i płynów tkankowych żywiciela. Większość kleszczy potrzebuje żywiciela trzy razy w życiu: w stadium larwalnym, nimfy i imago, czyli  osobnik dorosły.

Gdzie  i kiedy żerują kleszcze ?

W ciągu doby kleszcze najaktywniejsze są rano od 8 do 12 i po południu od 16 do zmierzchu. Zimą kleszcze zapadają w rodzaj snu zimowego, zakopują się w liściach i ściółce i czekają. Wiosną gdy temperatura osiąga ok. 7C uaktywniają się i zaczynają poszukiwania żywicieli. Ciepłe i wilgotne zimy sprzyjają powiększaniu się populacji kleszczy.

Występują na spodnich stronach liści i końcach gałęzi w pobliżu ścieżek, gdzie mogą łatwo spotkać swoich potencjalnych żywicieli, larwy kleszczy żyją zwykle na trawach, a nimfy na trawach i niskich krzakach. 

Jakie miejsca na ciele są atrakcyjne dla kleszcza ?

Najatrakcyjniejsze dla kleszcza są miejsca z cienką skórą, dobrze ukrwione i możliwie wilgotne, zwłaszcza: uszy psa, szyję, pachwiny i genitalia. Ukąszenie kleszcza może być bezbolesne, ponieważ kleszcze wpuszczają nam do krwi substancje znieczulające i hamujące krwawienie. Potrafią przeżyć bez jedzenia przez wiele miesięcy.

Jakie choroby przenoszą kleszcze ?

Choroby transmisyjne  to choroby, które przenoszone są przez stawonogi - głównie kleszcze.

Babeszjoza , choroba groźna dla psów, kotów jak i dla ich właścicieli. Za wywołanie choroby u psa odpowiada pierwotniak Babesia canis . Pierwotniak ten przedostaje się do krwinek żywiciela i gwałtownie namnażając się powoduje rozerwaniem komórki. W wyniku zniszczenia dużej ilości czerwonych krwinek dochodzi do anemii. Dodatkowo uszkadzane są nerki i wątroba.

Objawy: apatia, brak łaknienia , zmniejszone pragnienie, wymioty, biegunka, ma wysoka temperatura (około 40 – 42 st. C), mocz nagle zmienia barwę na czerwoną, czerwono – brunatną,  powiększone węzły chłonne, bladość błon śluzowych.

Borelioza , choroba wywoływana przez  bakterie Borelia burgdorferi. Podstępna choroba przewlekła, wielonarządowa i trudno ustalić listę typowych objawów. Objawy pojawiają się bardzo późno, po 2-5 miesiącach, a właściciele nie pamiętają już o wycieczce do lasu i lekarzowi weterynarii tak ciężko jest ją zdiagnozować.

Objawy: posmutnienie, gorączka, brak apetytu, wędrujące kulawizny , niekiedy zapalenie wątroby, nerek, padaczka porażenia twarzy czy kończyn.

Anaplasmoza , choroba wywołana przez Analasma phagocytophilum. zakaża neutrofile zwierzęcia. Objawy są bardzo podobne do objawów poprzedniego schorzenia, czyli: wysoka gorączka, brak łaknienia, bolesność i obrzęki stawów, objawy neurologiczne. Niekiedy obok objawów neurologicznych u psów rozwija się zapalenie mięśni.

Erlichioza, to choroba wywoływana przez riketsje  Ehrlichia canis, E. risticii oraz E. chaffeensis, stanowiące bakterie chorobotwórcze Gram-ujemne.

Po zakażeniu riketsje są roznoszone po całym organizmie zwierzęcia, dochodzi do upośledzenia działania szpiku kostnego, spadku ilości płytek krwi, co w konsekwencji może doprowadzić do krwotoków. Objawy kliniczne erlichiozy są nieswoiste. 

Pamiętaj o profilaktyce przeciw kleszczowej

Nie zawsze preparat na kleszcze, czy obroża przeciwkleszczowa ochroni zwierzę przed ukąszeniem w 100%, dlatego, po spacerze, należy dokładnie obejrzeć i wyszczotkować zwierzę lub użyć rolki do czyszczenia ubrań, która u psów i kotów gładkowłosych świetnie usuwa chodzące po sierści kleszcze, po prostu przyklejają się i nie dostają się ponownie do środowiska zewnętrznego.

Gdy tylko zobaczycie, że kleszcz wbił się w waszego psa, lub w was samych, trzeba bezzwłocznie go usunąć. Najlepiej zrobić to za pomocą kleszczołapki lub specjalnych szczypczyków do usuwania kleszczy. Kleszcza należy pochwycić przy samej skórze i możliwie szybko wykręcić. Wiele osób doradza usunięcie jednym śmiałym ruchem bez wykręcania, ale jeśli kleszcz wbił się głęboko w skórę jest szansa, że usuniemy ciało, a główka zostanie. W takim przypadku należy starannie usunąć główkę ze skóry, ponieważ może ona rozprzestrzeniać choroby. Jeśli nie potraficie usunąć kleszcza samodzielnie, udajcie się na wizytę do najbliższego weterynarza. Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować. Kleszcza wbitego w skórę nie wolno smarować masłem, ani innymi substancjami. W ten sposób zwiększamy tylko ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową podczas duszenia się kleszcza.

Koszyk został zaktualizowany