Przychodnia weterynaryjna. Firma rodzinna od 1990r.
Konsultacje Behawioryczne

Behawioryzm

(od ang. behaviour – zachowanie)
Podstawowa, rzetelna wiedza w formie konsultacji behawioralnej pozwoli na zrozumienie zachowania kotów i podejmowanie odpowiedzialnych działań zmierzających do zachowania dobrostanu naszego zwierzęcia.
Zwierzęta, które mają funkcjonować w przestrzeni społecznej z ludźmi, muszą być odpowiednio socjalizowane. Socjalizacja to proces , w trakcie którego koty uczą się i prezentują zachowania obowiązujące w danej społeczności. To proces nauki, w trakcie którego zwierzęta uczą się akceptować bliskie sąsiedztwo członków własnego gatunku, jak również przedstawicieli innych gatunków.
Koty żyją w świecie, który jest inny od naszego, takie założenie i postrzeganie dwóch rzeczywistości, pozwoli nam nawiązać z kotami poprawne relacje. Każdy gatunek , w procesie ewolucji , wykształcił organy zmysłów dostosowane do sposobu jego życia i do warunków środowiska , w którym funkcjonuje. Koty na przestrzeni czterech tysięcy lat drogą ewolucji genetycznej przeszły od dzikości do udomowienia i zaadaptowały się do życia z ludźmi. Jednak ich organy zmysłów pozostały w mniejszym lub większym stopniu niezmienione. Ewolucja uczyniła koty łowcami i udomowienie zmieniło to w znikomym stopniu. Jedyną zmianą u kota było pojawienie się zdolności do tworzenia więzi społecznych z ludźmi.

Kot ma do dyspozycji wyspecjalizowane organy:

  • ikonaMoże zlokalizować zwierzynę za pomocą wzroku, który świetnie funkcjonuje w półmroku wczesnego świtu i późnego wieczoru.
  • ikonaZa pomocą uszu wyłapuje wysokie w tonie piski i szelest małych gryzoni.
  • ikonaWęchem wyczuwa ślady zapachowe pozostawione przez gryzonie lub feromony własnego gatunku.
  • ikonaPolujący kot posiada znakomity zmysł równowagi.
  • ikonaWłosy czuciowe na policzkach i łokciach pozwalają mu skradać się cicho i skrycie. W momencie dopadnięcia swojej ofiary jego wąsy wyciągają się do przodu, działając niczym radar, dzięki czemu zęby kota precyzyjnie znajdują właściwe miejsce do zadania ostatecznego ugryzienia i upolowania ofiary.
Obecnie w nauce dopuszcza się opisywanie zachowania kotów w kategoriach tego co „myślą” i „czują”, zakładając a priori, iż ich procesy umysłowe i emocje zasadniczo różnią się od naszych ze względu na podłoże ich powstawania. Człowiekowi łatwo przychodzi interpretacja zachowania kota: zakłada on, iż kot ma określony cel w niepożądanym zachowaniu np. „jest złośliwy” czy „ nachalny”. Zadajmy sobie jednak pytanie: czy nie jest to zwyczajna antropomorfizacja ?
Antropomorfizacja - polega na nadawaniu zwierzętom cech ludzkich i ludzkich motywów postępowania - to najczęściej występujący błąd w zrozumieniu kotów.
Wiele normalnych kocich zachowań jest postrzeganych przez właścicieli jako niepożądane. Większość ludzi ma skłonność do antropomorfizowania kocich zachowań. Prowadzi to do nieprawidłowego rozumienia motywów kierujących postępowaniem zwierzęcia i do załamania więzi między człowiekiem a kotem. Właściciele, którzy zrozumieją rozwój behawioralny kota, jego potrzeby i sposoby komunikacji, będą o wiele lepiej przygotowani, by zapobiegać problemowym zrachowaniom.
Czy myśli kot ?
Jak postrzega świat ?
Co nim kieruje ?
Czy jest inteligentny ?
Z czego wynikają jego zachowania ?
Czy jest zdolny do prawdziwych uczuć ?
Oto pytania, które wciąż wzbudzają dyskusje behawiorystów i etologów.

Fakty:

  • w pełnym świetle dziennym koty nie widzą tak dobrze jak ludzie
  • koty postrzegają tylko dwie barwy podstawowe: żółtą i niebieską
  • koty mają trudność ze skupianiem wzroku ze względu na odmienną budowę oka z tego powodu obiektu w odległości mniejszej niż 30 cm kot niedowidzi np. pijąc wodę z miski trąca jej taflę , aby usłyszeć jej plusk ( dźwięk) i ocenić odległość
  • słuch kota jest wybitny pod względem zakresu odbieranych dźwięków, jak i zdolności lokalizowania ich źródła
  • ruchliwe stojące uszy są instrumentem kierunkowym kota, zwłaszcza przy tropieniu myszy „szeleszczącej” w trawie
  • łapy kota są szczególnie wrażliwe, ponieważ ich poduszeczki zawierają liczne receptory dostarczające informacji o podłożu
  • włosy czuciowe zapewniają trójwymiarowy „dotykowy obraz” tego co ma tuż „ przed nosem”
  • wibrysy to zmodyfikowane włosy sierści zawierające receptory informujące o ich odgięciu podczas kontaktu fizycznego z obiektem
  • flehmen czyli organ lemieszowo-nosowy, to drugi organ węchu kota, a właściwie coś pomiędzy naszymi zmysłami węchu i smaku, służy do wykrywania zapachu innych kotów

Co powinieneś wiedzieć o konsultacji behawioralnej:

Jest czasochłonna

Nie zawiera manualnych czynności kojarzonych z przebiegiem wizyty w Gabinecie weterynaryjnym.

Zarezerwuj osobie więcej czasu, by zagwarantować sobie spokój u skupienie!
Wymaga pracy właściciela

od której zależy powodzenie w uzdrowieniu problematycznych relacji. „Bez pracy nie ma kołaczy” - idealenie odzwierciedla tę sytuację.

Bądź konsekwetntny we wdrażaniu zaproponowanych zmian!
Polega na komunikacji

z właścicielem zwierzęcia, najlepiej gdy uczestniczą w niej wszystkie osoby mające kontakt ze zwierzęciem.

Zaangażuj bliskich zwierzęcia!
Wymaga cierpliwości

Uzdrowienie problematycznej sytuacji to proces wymagający empatii zarówno dla trudnych emocji zwierzęcia jak i dla właściciela.

Nie oczekuj natychmiastowych rozwiązań!
Jest rozmową

podczas której lekarz pozyskane informacje poddaje analizie intelektualnej i proponuje rozwiązania dla konkretnego pacjenta.

Bądź otwarty i szczery!
Uczy zgodnego życia

Podczas konsultacji behawioralnej starm się zapoznać opiekuna z „psim” światem i wypracować kompromis, który pozwoli na zgodne życie pod jednym dachem.

Żyj w zgodzie ze swoim pupilem!

Zapisz się na konsultacje

Wypełnij i dołącz poniższą ankietę! To ułatwi nam zapoznanie się z pacjętem i pozwoli przygotować się do konsultacji.
pobierz ankietę Pobierz ankietę do wypełnienia
W razie pytań zapraszam do kontaktu: +48 508 387 343 lek. wet. Beata Przedzik
Koszyk został zaktualizowany